Loading
  • info@drmeteclinic.com
  • Mansuroğlu Mah. 286/10 Sok. No:7 Brand Office K:6 D:22 Bayraklı / İzmir
  • Haftaiçi : 09:00 - 18:00

PRP Tedavisi

PRP (platelet rich plasma), platelet (trombosit) hücrelerinden zengin kan demektir. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. 

Kanın hücresel elemanları dışında kalan sıvı kısmına plazma denir. Plazma aminoasitler, karbonhidratlar ve elementlerin dokulara taşınmasını sağlar. Kandaki önemli hücrelerden biri trombosittir. Trombositlerin görevi damar bütünlüğü bozulduğunda kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi başlatmaktır. Trombositlerde büyüme faktörleri ve sitokinler bulunur.

Trombositlerin bu içerikleri sayesinde yaraların iyileşmesini sağlar. Trombosit solüsyonları hasarlı dokuların normale dönmesini sağlamak için kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

PRP, iyileşmeyen yaralarda, ortopedik sorunlarda, damar problemlerinde ve estetik amaçlı uygulanmaktadır.

PRP Tedavisi İzmir

İzmir PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri ve cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Uygulama sonrasında ciltte sarkmada ve kırışıklıklarda azalma gözlenir.

Her yaş grubuna ve cinsiyete uygulanabilir. PRP 2 hafta arayla 3-4 seans olarak uygulanır. Yılda bir kür tekrarlanabilir. Uygulama seansları ortalama 30 dakika sürer. Kanser öyküsü, kan sulandırıcı kullananlar, kan hastalığı olanlar, trombosit sayısı düşük olanlar ve hamileler ile uygulama yapılacak alanda enfeksiyon varlığında uygulanmaz. PRP dolgu maddesi gibi derin kırışıklıklara verilebildiği gibi, mezoterapi olarak veya maske şeklinde de kullanılabilir.
PRP hastanın kendisine ait bir materyal olduğundan yan etki görülmez. Yabancı bir madde kullanılmadan kişinin kendi kanından olduğu için alerji ve diğer reaksiyonların görülme olasılığı yoktur. Sadece uygulama bölgesinde enjeksiyona bağlı hafif bir ağrı ve morluk olabilir. İşlem sonrasında 24 saat banyo yapılmaması ve güneşe çıkılmaması uygundur.

PRP, saç dökülmesini önlemek amacıyla da uygulanabilir. Kişinin kendi kanından hazırlanan PRP saç dökülmesinin yaşandığı yerlere enjekte edilir. İçerdiği büyüme faktörleri ve doku iyileşmesini sağlayan proteinler sayesinde saçın döküldüğü alanlarda hücre yenilenmesini sağlar. Özellikle mezoterapi ürünleri ile kombine edildiğinde etki daha güçlü olmaktadır.

Whatsapp