Loading
  • info@drmeteclinic.com
  • Mansuroğlu Mah. 286/10 Sok. No:7 Brand Office K:6 D:22 Bayraklı / İzmir
  • Haftaiçi : 09:00 - 18:00

Akupunkturla Tedaviler

Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve iletişim araçları bilgi transferini çok hızlandırmıştır. Tıp alanı da bundan faydalanmasını bilmiş ve hastalıkları artık moleküler ve genetik düzeyde tanıyabilir duruma ulaşmıştır. Çağımızda bilginin katlanarak artmasına karşın, hem iletişim hem de hastaya yaklaşım konusunda bazı sıkıntılar da başlamıştır. İyi bir hekim gerekli bilgi donanımını sürekli güncellemeli, her hastaya gerekli zamanı ayırabilmeli ve kendi alanı olmasa da hastayı doğru şekilde yönlendirebilmelidir. Bütün uzmanlık alanlarında olduğu gibi akupunktur konusunda da iyi bir hekim iseniz başarılı bir akupunktur uzmanı olabilirsiniz. Akupunktur felsefesinde hastaya bütünleyici olarak bakabilmek, beden ve ruh ilişkilerine önem vermek ve kuşkusuz hastaya hak ettiği değeri vermek önemli ve kritik unsurlardır.

Türkiye'de akupunkturun sadece zayıflama ve sigara bırakma konusunda etkili olduğu zannedilmektedir. Bilimsel yayınlarına koşulsuz güvendiğimiz batı ülkelerinin çoğu akupunktura gereken özeni göstermiştir. Alternatif tanımını yetersiz bularak tamamlayıcı ya da bütünleyici gibi tanımlarla hak ettiği yere taşımaya çalışmışlardır. Yazılan yüzlerce kitap, yapılan onbinlerce çalışma ve bilimsel makale akupunkturun faydalarından bahsetmekte ve bunu ispatlamaktadır. Günümüzde akupunkturun bilimsel olmadığını söylemek için bilimsel makaleleri takip etmemek gerekçe olarak gösterilebilir.

Türkiye'de iyi akupunktur uzmanı hekimlerin yetişmesi ile akupunktur biliminin çok ileriye taşınacağı ve Türkiye'nin sağlık giderlerinde ciddi azalmalar olacağı çok açıktır. Bu daha önce Çin Halk Cumhuriyeti'nde denenmiş ve çok yüksek miktarda paraların devlet bütçesinde kaldığı görülmüştür. Koruyucu hekimlik açısından da önemli olan akupunktur biliminin üniversitelerde ders olarak okutulma ve mezun olan her hekimin konuya hakim olması zamanı gelmiştir. Türkiye'nin gelecekteki sağlık politikasını son derece olumlu etkileyecek düzenlemeler için Sağlık Bakanlığı yoğun olarak çalışmakta ve yeni yönetmelikler hazırlanarak, sadece ehliyetli kişilerin doğru ortamlarda akupunktur yapmaları sağlanmaktadır.

Whatsapp